Zubní rentgen- OPG
Díky OPG vyšetření odhalíme záněty u kořenů zubů, cysty, subgingivální zubní kámen, parodontitidu a ústup kosti, retinované zuby, nadpočetné zuby, fraktury, průběh kořenů zubů, uložení zubů moudrosti. Takové ošetření se doporučuje absolvovat minimálně každé dva roky, případně dle doporučení zubního lékaře. Neodhalení některého z těchto problémů totiž může vést ke zbytečným extrakcím zubů, ke zhoršení celkového zdraví či ke zhoršování průběhu jiných onemocnění.
Pro porovnání - roční dávka zemského ionizujícího záření je 0,75 mSv za rok, celková dávka přirozeného ionizujícího záření je cca 2,1 mSv za rok, a dávka z různých lékařských vyšetření je cca 0,5 mSv za rok. Ionizujícímu záření jsme vystaveni i když jíme banán (0,1 mSv), nebo když letíme letadlem - let přes Atlantický oceán tam a zpět se rovná 0,1 mSv.
Pojďme se podívat na radiační dávky zubních RTG vyšetření. Při OPG vyšetření je dávka ionizujícího záření cca 0,002 mSv, což je ekvivalent dávky, kterou "schytáme" za cca 5 dnů přirozeného záření. Při bite-wingovém vyšetření (snímky ve skusu) nebo periapikálním snímku je dávka záření cca 0,00065 mSv, což se rovná zhruba 6,5 hodinám přirozeného záření.
Z tohoto vidíme, že dávka záření, kterému jsme při těchto vyšetřeních vystaveni, je zanedbatelná oproti benefitům, které získáme. Zubní rentgen tedy není nebezpečný.