5 tipů, jak předcházet zubnímu kazu

03.05.2022

K velmi častým zubním problémům patří zubní kaz, který trápí děti i dospělé. Postihuje 80 až 90 % lidí. Jedná se o infekční onemocnění postihující zubní tkáň. Zubní kaz se objevuje v zubních jamkách, rýhách, mezizubních prostorech a také na krčcích.

... přichází nenápadně

Bolest zubu je bohužel pozdním příznakem kazu. Zubní kaz se vytváří postupně a nenápadně, dlouhou dobu se vůbec neprojeví. Naopak časným projevem zubního kazu může být malá skvrna demineralizované (změkčené) skloviny na povrchu zubu.


Nejčastější příčiny zubního kazu jsou špatná a nepravidelná zubní hygiena. Ta má pak na svědomí množení bakterií, vznik zubního povlaku a následného kazu. Za kazem stojí i špatné stravovací návyky, jako je přílišné mlsáni sladkého jídla či pití. Cukr pomáhá vytvářet kyseliny a je hlavní potravou bakterií, které vedou ke kazu nebo usazování zubního kamene.   

Jak se nejlépe preventivně chránit?

  1. Kromě klasického čištění nezapomínejte na mezizubní kartáčky a nitě. Naše zuby mají pět stran a kartáčkem vyčistíme pouze tři. Mezizubními pomůckami tak můžeme vyčistit zuby opravdu dokonale.
  2. Alespoň dvakrát do roka bychom měli navštívit také dentální hygienistku.
  3. Mějte pastu či ústní vodu s obsahem fluoridu. Jedná se o přirozeně se vyskytující látku, která může mírně bránit vzniku zubního kazu tím, že posiluje zubní sklovinu a zabraňuje většímu množení bakterií. 
  4. Přestaňte kouřit. Kouření není zdravé. To ví většina lidí, ale mnoho z nich si neuvědomuje, že ubližuje i našim dásním a zubům. Kuřáci mají omezenější tvorbu slin a mají v ústech kyselejší prostředí, tudíž "žně" pro zákeřné bakterie. 
  5. Pijte hodně vody. Hydratace je nejen prospěšná pro náš organismus, ale pití vody má také vliv na tvorbu slin. A ty působí na neutralizaci kyselin v ústech a jsou tak přirozenou obranou proti kazu.